Το 17ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας ταξιδεύει στην Αθήνα


Το 17ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας ταξιδεύει στην Αθήνα

Το 17ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας, πραγματοποιήθηκε από το Σάββατο 29 Νοεμβρίου, μέχρι και το Σάββατο 6 Δεκεμβρίου. Η κινηματογραφική γιορτή για παιδιά και νέους μπορεί να έφτασε στο τέλος της στον Πύργο και σε επτά ακόμα πόλεις της Πελοποννήσου, αλλά μεταφέρεται στην Αθήνα από την Πέμπτη 11, μέχρι και την Τετάρτη 17 Δεκεμβρίου. Οι προβολές, οι οποίες περιλαμβάνουν τα βραβεία του φετινού φεστιβάλ, καθώς και επιλεγμένα προγράμματα, θα πραγματοποιηθούν στον ιστορικό κινηματογράφο Αλκυονίδα.

Για μία εβδομάδα, το 17ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και η 14η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας Camera Zizanio, ταξιδεύουν στην Αθήνα και συγκεκριμένα στον Κινηματογράφο Αλκυονίς New Star Art Cinema. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα ταινιών που δίνουν το στίγμα του φεστιβάλ με ταινίες που υμνούν τη χαρά της ζωής και την παιδικότητα, αλλά και με ταινίες που αποτελούν αφορμή για σκέψη και προβληματισμό, περιγράφοντας τις συνθήκες ζωής των παιδιών σε πολύπαθες περιοχές της υφηλίου, καθώς και τα δεινά του σύγχρονου κόσμου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα προβολών έχει διαμορφωθεί ως εξής:

ΠΕΜΠΤΗ 11.12
16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO
17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ
Ο καουμπόης στα χρώματα/The Cowboy – in color, animation, Trygve Nielsen, Norway, 2013, 7’
Η κότα και η κάμπια/Caterpillar and Hen, animation, Michela Donini and Katya Rinaldi, Italy, 2013, 10′
Παγιδεύοντας το λιοντάρι/Catching a lion, Vladimir Kanic, Croatia-Canada, 2013, 7′
Πίσω από την κουρτίνα/Behind the Curtain,  Teemu Nikki, Finland, 2013, 7′ (φώτο)

Αγγελική, Μαρία Σκουλά, Ελλάδα, 2014, 8’
18.15
Το πειραγμένο γκάζι/Booster, Daniel Lambo, Βέλγιο/Belgium, 2014, 82′ (φώτο)

20.15
Ο Ματέι των ορυχείων/Matei Child Miner, Alexandra Gulea, Ρουμανία-Γερμανία-Γαλλία/Romania-Germany- France, 2013, 82′

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 12.12
16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO
17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ
Μιμί & Λίζα-Αντίο γκρίζο/Mimi & Lisa: Farewell Color Grey, animation, Katarina Keresova, Σλοβακία/Slovakia, 2013, 7′
Μπλιάχ!/Yuk !, animation, Gabriel Jacquel, Γαλλία-Βέλγιο/France-Belgium, 2014, 12’
Το κοχύλι/A Shell, Maya Tiberman, Ισραήλ/Israel, 2013, 7′
Μακριά/Away, Roland Ferge, Ουγγαρία/Hungary, 2014, 11′
Ο κόσμος του Αντριέν/The World of Adrien, Katerine Giguère, Καναδάς/Canada, 2013, 11′
18.15
Η λίγκα των παρανόμων/The Outlaw League, Jean Beaudry, Καναδάς/Canada, 2014, 90′
20.15
Μητέρα, σ’αγαπώ/Mother I Love You, Janis Nords, Λετονία/Latvia, 2013, 83′

ΣΑΒΒΑΤΟ 13.12
16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO
17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ
Λαμί/Lami, animation, Christophe Defaye and Olivier Defaye, Ιαπωνία- Γαλλία/Japan-France, 2013, 3′
Το κατσαρολάκι του Ανατόλ/Anatole’s little saucepan, animation, Eric Montchaud, Γαλλία/France, 2014, 6’
Σήμα κινδύνου/Vigia, animation, Marcel Barelli, Ελβετία-Γαλλία/Switzerland-France, 2013, 8′
Ορφέας/Orpheus, Tina Smalcelj, Βοσνία-Ερζεγοβίνη/Bosnia & Herzegovina, 2013, 4’
Η εκτέλεση/The execution, Petra Szocs, Ουγγαρία/Hungary, 2014, 14′
Τα παιδιά του Θεού/Children of God, Ahmed Yassin, Ιράκ-Ηνωμένο Βασίλειο-Ολλανδία-Ουγγαρία/ Iraq-UK-Τhe Netherlands-Hungary, 2013, 10′
18.15
Σάνα, η μουσική του λύκου/Shana-The Wolf’s Music, Nino Jacusso, Ελβετία-Καναδάς/Switzerland-Canada, 2014, 96′
20.15
Τα μπλούζ των σπασμένων λόφων/Broken Hill Blues, Sofia Norlin, Σουηδία/Sweden, 2013, 80′

ΚΥΡΙΑΚΗ 14.12
14.00-15.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14η CAMERA ZIZANIO
15.00- 16.00
Επιλεγμένες μικρού μήκους ταινίες του διαγωνιστικού προγράμματος του 17ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ.
Μέσα απ’ τα βάθη/Out from the Deep, animation, Katrin Novakovic, Κροατία/Croatia, 2013, 7′
Μπαμπάς/Papa, animation, Natalie Labarre, ΗΠΑ/USA, 2014, 6′
(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Κινουμένων Σχεδίων)
Σίσυ/Sissy, Siri Rutlin Harildstad, Νορβηγία/Norway 2013, 6′
Όλα γίνονται/Anything goes, Steven Wouterlood, Ολλανδία/The Netherlands 2014, 6′ (φώτο)
(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Μικρού Μήκους Μυθοπλασίας)

Το Βαρέλι/The Barrel, Anabel Rodriguez Rios, Ηνωμένο Βασίλειο-Βενεζουέλα/UK-Venezuela, 2013, 11′
(Βραβείο Καλύτερου Ντοκιμαντέρ Μικρού Μήκους)
16:00
Ένα μπιζέλι για σπίτι/Lola on the Pea, Thomas Meinemann, Γερμανία/Germany 2014, 90′
(Βραβείο Σκηνοθεσίας Ταινίας Μεγάλου Μήκους, Βραβείο ECFA)
18:00
Μητέρα, σ’ αγαπώ/ Mother I Love You, Janis Nirds, Λετονία/ Latvia 2013, 83′
(Βραβείο Καλύτερης Ταινίας, Βραβείο Σεναρίου Ταινίας Μεγάλου Μήκους)
20:00
Ίσως αύριο/ Maybe Tomorrow, Alex K. Lee, Αυστρία/ Austria 2013, 88′ (φώτο)
(Βραβείο Kαλύτερης Tαινίας Mεγάλου Mήκους από την Παιδική Κριτική Επιτροπή)

ΔΕΥΤΕΡΑ 15.12
16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO
17.00- 22.30
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ
Στην άλλη πλευρά του δάσους/On the Other Side of the Woods, animation, Anu-Laura Tuttelberg, Εσθονία/Estonia, 2014, 10’
Παιδιά του ασύλου: Τζαμίλα, αν μπορούσα να πετάξω/Asylum Kids: Jamila, if only I could fly, Jannik Hastrup, Δανία/Denmark, 2013, 11’, animation Το κονσέρτο/The concert, Ilias Florakis, Ελλάδα/Greece, 2014, 5′
Με τη ροή του Δούναβη/Way of the Danube, Sabin Dorohoi, Ρουμανία/Romania, 2013, 13′
Ήταν κάποτε ένα δέντρο/Once Upon a Tree, Marleen van der Werf, Ολλανδία/The Netherlands, 2013, 15′

ΤΡΙΤΗ 16.12
16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO
17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ
Μουσαφίρης στην πόρτα μου/Guests at my home, animation, Oleg Fedchenko, Ουκρανία/Ukraine, 2013, 5′
Φαντασιοπληξία/Imaginarium, animation, Pedro Resende, Carlos Quesada, Helene Vizcaino Cuenca, Ηνωμένο Βασίλειο-Ισπανία- Πορτογαλία- Γερμανία/UK-Spain-Portugal-Germany, 2014, 8′ (φώτο)

Γιος/Son, Kristoffer Kiorboe, Δανία/Denmark, 2014, 20′
Η κυριαρχία της αγάπης/The Governance of Love, Adela Kaczmarek, Πολωνία/Polandal, 2013, 13′
18.15
Ένα μπιζέλι για σπίτι/Lola on the Pea, Thomas Heinemann, Γερμανία/Germany, 2014, 90’
20.15
Ο Ματέι των ορυχείων/Matei Child Miner, Alexandra Gulea, Ρουμανία-Γερμανία-Γαλλία/Romania-Germany- France, 2013, 82′

ΤΕΤΑΡΤΗ 17.12
16.00-17.00
ΕΠΙΛΕΓΜΕΝΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ 14Η CAMERA ZIZANIO
17.00- 18.00
Επιλεγμένο πρόγραμμα ταινιών μικρού μήκους διαγωνιστικού του 17ου Φεστιβάλ Ολυμπίας Μυθοπλασίας, animation και ντοκιμαντέρ
Ο άψογος κύριος Ευτύχης/The Impeccable Mr. Happy, animation, Kaisa Pentilla, Φινλανδία/Finland, 2014, 20’,
Προαύλιο/Schoolyard, Rinio Dragasaki, Ελλάδα/Greece, 2013, 10′
Καυτός ήλιος/Solecito, Oscar Ruiz Navia, Κολομβία-Γαλλία-Δανία/Colombia-France-Denmark, 2013, 20′
18.15
Μητέρα, σ’αγαπώ/Mother I Love You, Janis Nords, Λετονία/Latvia, 2013, 83′

Για περισσότερες πληροφορίες, παραθέτουμε τον επίσημο ιστότοπο του 17ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, καθώς και τη σελίδα στο Facebook του Κινηματογράφου Αλκυονίς.

Advertisements